Kompleksowe Wykończenia Wnętrz i Remonty Mieszkań Wrocław

Tworzenie pięknych wnętrz jest naszą pasją i sposobem na życie.
Jakie schody?
projekty wnętrz Wrocław

Większość nowobudowanych domów to domy z poddaszem użytkowym. W związku z tym każdym domu powinny istnieć schody, żeby można było komunikować się pomiędzy kondygnacjami. Tak więc już na etapie budowy trzeba podjąć decyzję z czego mają być one wykonane. Od tego zależy czy będą robione w trakcie prac brudnych czy dopiero na końcu, już na etapie wykończeń. Zastanówmy się jakie mamy możliwości wyboru.


Jedną z opcji, dawniej stosowaną w większości budowanych domów jest zrobienie ich z betonu. Wówczas już na etapie głównych prac budowlanych, a więc na etapie murowania ścian i wylewania stropów wykonuje się takie schody. Z pewnością tak wcześnie wykonane schody mają one wiele zalet.


Przede wszystkim od razu po ich wyschnięciu można z nich korzystać. Dzięki temu nie ma problemu z wnoszeniem na poddasze elementów więźby dachowej czy innych elementów do wykończenia poddasza. Nie ma też stresu, że schody się pochlapią czy porysują, bo zwykle później są czymś obkładane. Takie schody pozwalają właścicielom na późniejsze ich wykończenie w dowolny sposób. Można na nich tak jak dawniej położyć lastriko. Można także ułożyć na nich płytki ceramiczne czy wykończyć je drewnem. Sposobów na wykończenie jest więc sporo, więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

 projekty wnętrz Wrocław

Schody betonowe mają jednak swoje wady. Rzadko kiedy ich konstrukcja jest na tyle atrakcyjna, że może stanowić ozdobę w salonie. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej sprawdzają się schody drewniane. Schody te montuje się już na końcowym etapie wykonywania prac wykończeniowych. Zwykle do domu przyjeżdżają już gotowe elementy konstrukcyjne, odpowiednio przygotowane do ułożenia. W efekcie prace w domu ograniczają się do ich montażu i zaraz po zamontowaniu schodów można już z nich korzystać.

projekty-wnetrz-Wroclaw 

Trzeba jednak pamiętać, że zbyt wcześnie zamontowane schody drewniane będą narażone na uszkodzenia podczas wykonywania innych prac wykończeniowych. Mogą one zostać pochlapane farbą, zarysowane wnoszonymi na górę płytkami ceramicznymi czy narzędziami używanymi przez wykonawców. Dlatego jeśli nie jest to ostatni element wykończeń w domu warto stopnie takich schodów porządnie zabezpieczyć, np. grubą tekturą.

 projekty wnętrz Wrocław

Schody drewniane mają jednak tę zaletę, że ich konstrukcja sama w sobie jest dekoracyjna, w związku z czym takie schody świetnie sprawdzą się, gdy chcemy mieć schody w salonie, a nie w wydzielonej klatce schodowej. Ponadto istnieją już możliwości techniczne, które pozwalają zrobić schody o konstrukcji ażurowej, a więc bez podstopnic, co z pewnością dodaje im lekkości. Nowoczesny design pozwala także zrobić schody jako wiszące stopnie – wówczas konstrukcja jest niemal niewidoczna, a schody wyglądają niemal jak zawieszone w powietrzu.

Powstaje więc pytanie czym kierować się przy wyborze rodzaju schodów do naszego domu. Jak zwykle przy tego typu decyzjach trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czego oczekujemy. Czy schody mają spełniać wyłącznie funkcję komunikacyjną czy mają też być ozdobą wnętrza. Jeśli mają służyć wyłącznie komunikacji, a przy tym nie jesteśmy nastawieni na to, że koniecznie schody muszą być drewniane, to lepszym rozwiązaniem będzie zrobienie schodów betonowych, a później wykończenie ich według upodobań.

 projekty-wnetrz-Wroclaw

Jeśli natomiast schody mają służyć nie tylko komunikacji, ale pełnić dodatkową funkcję dekoracyjną i są do tego umieszczone w salonie to lepiej zdecydować się na schody o konstrukcji drewnianej. W tej roli mogą się także sprawdzić schody ze stali nierdzewnej lub o konstrukcji mieszanej, stalowo-drewnianej.

 projekty-wnetrz-Wroclaw

Ostatnią rzeczą, o której warto pamiętać przy wyborze schodów jest to, że styl schodów powinien pasować do stylu wnętrza. Jeśli więc chcemy zrobić wnętrze w stylu rustykalnym to nie wybierajmy schodów ze stali nierdzewnej, które sprawdzą się raczej we wnętrzu urządzonym w stylu nowoczesnym. Jeśli natomiast nie mamy jeszcze wizji dotyczącej stylu, w którym wykończymy nasz powstający dom, to wybierzmy schody o klasycznych kształtach które nadadzą się do wnętrz niemal w każdym stylu. źródła zdjęć:
www.homeimprovementpages.com.au
www.decoration-ideas.org
www.trendir.com
www.desiretoinspire.net
www.themaisonette.net
www.bs2h.com

Podobne artykuly:

jak-wybrac-grzejnik
Przy budowie domu lub przy generalnym remoncie mieszkania musimy podejmować szereg...
jak-urzadzic-kawalerke
Aranżacja kawalerki musi być przemyślana. Cel jest jeden – zmienić klaustrofobiczne...
jaka-balustrad-do-jakich-schodow-wybra
Wybór schodów nastręcza wielu ludziom sporo trudności. Wybór jest bowiem ogromny i...


 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Szukaj

Porady architekta

jak-urzadzic-kawalerke
Aranżacja kawalerki musi być przemyślana. Cel jest jeden – zmienić klaustrofobiczne...
drewno-na-podlodze
Poszukując pomysłu na wykończenie podłogi w naszym domu często poszukujemy...
szafa-wnekowa-jaka-powinna-byc
Pojemna szafa wnękowa to jedno z lepszych miejsc do przechowywania ubrań. W takiej...

Najczęściej czytane

czym-wykonczyc-sciane-w-kuchni
Projektowanie kuchni jest chyba jednym z najbardziej pracochłonnych zajęć, na które...
jak-urzadzic-mala-lazienke
Kwestia urządzenia wnętrza małej łazienki spędza sen z oczu wielu ludziom. Nie każdy...
salon-w-marynarskim-stylu
Za oknami leje się żar dający się we znaki wszystkim. My dla ochłody proponujemy...

Archiwa