Kompleksowe Wykończenia Wnętrz i Remonty Mieszkań Wrocław

Tworzenie pięknych wnętrz jest naszą pasją i sposobem na życie.
Pomieszczenie gospodarcze – potrzebne czy nie?
projektowanie wnętrz Wrocław
Planując zakup nowego mieszkania czy budowę domu jedną z wielu kwestii do przemyślenia jest sprawa pomieszczenia gospodarczego. Po pierwsze trzeba się zastanowić czy takie pomieszczenie będzie nam potrzebne, a po drugie trzeba znaleźć na nie najlepsze miejsce.

Wydaje się jednak, że odpowiedź na pierwsze pytanie zawsze powinna być twierdząca. Przecież każdy z nas ma w domu odkurzacz, deskę do prasowania, drabinę czy miotłę i mopa do sprzątania. Są to rzeczy dość sporych rozmiarów i upchnięcie ich w szafie może nie być łatwe, a stojące na zewnątrz będą szpecić nasze wnętrza. Dlatego jeśli tylko jest taka możliwość, to warto zdecydować się na zrobienie pomieszczenia gospodarczego.
projektowanie wnętrz Wrocław

Oczywiście w wielu mieszkaniach wygospodarowanie takiego miejsca będzie wiązało się ze zmniejszeniem innego pomieszczenia. Trzeba jednak dobrze przyjrzeć się planowi mieszkania, bo być może okaże się to łatwiejsze niż na początku mogłoby się wydawać. Są mieszkania, w których przewidziano osobne wc, a łazienka jest na tyle duża, że wc się do niej zmieści. W takim wypadku można wykorzystać miejsce toalety i zamiast niej zrobić pomieszczenie gospodarcze. Można także wydzielić część przedpokoju i stworzyć choć niewielkie miejsce na składzik. Wszystko zależy od tego, jaki mamy układ mieszkania i jakie są możliwości zmian jego układu.

 projektowanie wnętrz Wrocław

Pod tym względem zdecydowanie łatwiej mają osoby planujące budowę domu lub kupujący gotowy dom. W wielu projektach gotowych architekci wzięli pod uwagę potrzeby przyszłych mieszkańców i przewidzieli niewielkie pomieszczenie gospodarcze. Jeśli jednak takiego pomieszczenia nie ma w projekcie, to już na etapie budowy warto dokonać pewnych zmian, żeby jednak znalazło się na nie potrzebne miejsce.

 projektowanie wnętrz Wrocław

W domach, w których schody na poddasze są umieszczone w wydzielonej klatce schodowej, a nie w salonie, idealnym wprost miejscem na pomieszczenie gospodarcze jest przestrzeń pod schodami. Wystarczy tę przestrzeń zamknąć drzwiami i mamy gotowe miejsce na przechowywanie różnych rzeczy gospodarczych. Nie jest ono pełnej wysokości w każdym miejscu, ale z pewnością da się je tak zaaranżować, że wszystko co potrzebne znajdzie tam swoje miejsce.

 projektowanie wnętrz Wrocław

projektowanie wnętrz Wrocław

Pomieszczenie gospodarcze w domu jednorodzinnym może być jednocześnie pralnią i kotłownią, oczywiście jeśli nie palimy paliwem stałym, które powoduje powstawanie dużej ilości brudu. Jeśli pomieszczenie przeznaczone na kotłownię zmieści coś jeszcze poza piecem, to warto tę przestrzeń wykorzystać na przechowywanie rzeczy gospodarczych.

 projektowanie wnętrz Wrocław

Nie jest natomiast dobrym pomysłem przeznaczenie części garażu na pomieszczenie gospodarcze, gdyż w garażu jest jednak sporo brudu i przechowywanie odkurzacza czy deski do prasowania wiązałoby się z ich ciągłym brudzeniem się.

 projektowanie wnętrz Wrocław

Po znalezieniu miejsca na pomieszczenie gospodarcze warto zastanowić się jak je wyposażyć, żeby wszystko miało swoje miejsce. W sklepach można spotkać specjalne systemy do przechowywania. Zwykle składają się one z prowadnic umieszczanych na ścianach, w które można wkładać półki, kosze czy haki zgodnie z własnymi potrzebami. Dzięki nim można tak zaaranżować wnętrze pomieszczenia gospodarczego, że wszystko będzie miało swoje miejsce, a korzystanie z rzeczy tam przechowywanych będzie bardzo wygodne.

 projektowanie wnętrz Wrocław

Co jednak zrobić, gdy mimo najszczerszych chęci z powodu rozmiarów naszego mieszkania nie jesteśmy w stanie wydzielić miejsca na pomieszczenie gospodarcze? Gdzie wówczas przechowywać deskę do prasowania czy odkurzacz? W takim wypadku jedynym sensownym rozwiązaniem jest znalezienie miejsca na te przedmioty w jakiejś szafie. Nie będzie to z pewnością tak komfortowe jak posiadanie osobnego pomieszczenia gospodarczego, ale pozwoli utrzymać porządek we wnętrzu. Dzięki temu stojący w rogu pokoju odkurzacz nie będzie psuł wyglądu wnętrza zaaranżowanego z wielką dbałością o szczegóły.


źródła zdjęć:
www.czasnawnetrze.pl
www.mosaic-realty.com
www.jennysteffens.blogspot.com
www.diarioartesgraficas.com
www.housetohome.co.uk
www.vibrationsolution.com
www.countryliving.com
www.houzz.com
www.domowoiprzytulnie.blogspot.com

Podobne artykuly:

czym-wykonczyc-sciane-w-kuchni
Projektowanie kuchni jest chyba jednym z najbardziej pracochłonnych zajęć, na które...
balkon-czy-warto
Dla mieszkańców miejskich blokowisk balkon jest namiastką ogrodu, daje możliwość...
jaki-ksztat-schodow-wybrac
Podejmując decyzję o budowie domu z poddaszem użytkowym, kupując mieszkanie...


 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Szukaj

Porady architekta

florystyczne-akcenty-w-nowoczesnych-wnetrzach
Zgodnie z obietnicą dzisiaj kilka inspiracji z kwiatem w roli głównej, które natchną...
styl-eklektyczny
Styl ten daje nam olbrzymią swobodę aranżacyjną. Jest świetną propozycją dla ludzi...
antresola-pomysl-nie-tylko-na-male-wnetrze
Jesteś właścicielem mieszkania o małym metrażu i zastanawiasz się co zrobić, aby...

Najczęściej czytane

czym-wykonczyc-sciane-w-kuchni
Projektowanie kuchni jest chyba jednym z najbardziej pracochłonnych zajęć, na które...
jak-urzadzic-mala-lazienke
Kwestia urządzenia wnętrza małej łazienki spędza sen z oczu wielu ludziom. Nie każdy...
salon-w-marynarskim-stylu
Za oknami leje się żar dający się we znaki wszystkim. My dla ochłody proponujemy...

Archiwa