Kompleksowe Wykończenia Wnętrz i Remonty Mieszkań Wrocław

Tworzenie pięknych wnętrz jest naszą pasją i sposobem na życie.
Co na podłogę do salonu?
aranżacje wnętrz Wrocław

Salon jest najbardziej reprezentacyjnym miejscem w każdym domu. To tutaj zapraszamy gości, tutaj odbywają się rodzinne imprezy, to wreszcie tutaj koncentruje się życie całej rodziny. W związku z tym wybór pokrycia podłogi w salonie nastręcza często najwięcej trudności. Musi ona nie tylko ładnie wyglądać, ale także być trwała i łatwa w pielęgnacji. Przyjrzyjmy się zatem jakie mamy możliwości.
aranżacje wnętrz Wrocław

Dla osób ze starszego pokolenia synonimem luksusu jest parkiet. To on był pożądanym sposobem wykończenia w wielu domach i niestety dla niektórych niedościgłym marzeniem o luksusie. Czy jednak parkiet jest rzeczywiście najlepszym pomysłem na wykończenie podłogi w salonie? Otóż niekoniecznie. Co prawda jest to materiał naturalny, a więc z tego punktu widzenia można uznać, że warto go stosować. Patrząc na wielość rodzajów drewna i kształtów klepki parkietowej z pewnością można znaleźć takie, które spełnią nasze oczekiwania.

 aranżacje wnętrz Wrocław

Patrząc jednak pod względem estetyki, to wybór parkietu pozwala na uzyskanie przeróżnych efektów wizualnych. Można bowiem wybierać spośród wielu gatunków drewna i wielu kształtów klepki parkietowej. W tej chwili parkiet układany jest nie tylko w jodełkę, jak kojarzy się wielu osobom. Klepki mogą być bowiem także cienkie i krótkie, układane w mozaikę lub jedna obok drugiej, jak to ma miejsce w przypadku parkietu przemysłowego. Dzięki temu układ klepek na podłodze można dopasować do stylu wnętrza. I tak do wnętrz klasycznych bardziej będzie pasował parkiet układany w sposób tradycyjny. Natomiast we wnętrzach nowoczesnych zdecydowanie lepiej sprawdzi się parkiet przemysłowy.

 aranżacje wnętrz Wrocław

Jeśli jednak chcemy mieć na podłodze drewno, a niekoniecznie podoba nam się parkiet, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ułożyć podłogę z desek. Wielość rodzajów drewna, kształtu desek i ich koloru dają spore pole do popisu i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Można także wybrać sposób wykończenia drewna, a więc polakierować je, nawoskować lub też zaolejować. Każde z tych wykończeń daje inne efekty wizualne i wymaga innej pielęgnacji.

 aranżacje wnętrz Wrocław

Niestety jednak parkiet, tak jak i inne drewno, jest mało odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Pod tym względem podłogi z innych materiałów są dużo bardziej wytrzymałe. Deski podłogowe i parkiet są także dość drogie. Dlatego zamiast niego niektórzy wybierają deski z drewna klejonego. Wówczas podłoże jest złożone z dwóch lub trzech warstw taniego drewna, a warstwa szlachetnego gatunku jest nałożona tylko na wierzchu. Dzięki temu uzyskujemy ładny efekt wizualny przy nieco mniejszym koszcie. Nadal jednak jest to drewno, a więc jest tak samo narażone na uszkodzenia mechaniczne.

 aranżacje wnętrz Wrocław

Zdarza się jednak, że nie chcemy mieć na podłodze w salonie drewna. Jest to zrozumiałe zwłaszcza wtedy, gdy z salonu wychodzi się bezpośrednio na taras. Wówczas nieuniknione jest wnoszenie piasku i innych zanieczyszczeń do domu, co podłodze drewnianej zdecydowanie nie służy. Jest to problem zwłaszcza wtedy, gdy mamy dzieci i zwierzęta domowe. W takiej sytuacji lepszym wyborem będzie np. podłoga z gresu.

aranżacje wnętrz Wrocław 

Jako materiał na podłogę gres ma szereg zalet. Jest bardzo wytrzymały, trwały i łatwy w pielęgnacji. Bez przeszkód może być stosowany na ogrzewaniu podłogowym, co dla wielu ma spore znaczenie. Dobrze ułożony gres będzie przez lata zdobił nasz salon i sprawi, że nie będziemy musieli poświęcać wiele czasu na jego pielęgnację. Wybór wielkości płytek oraz ich kolorów i faktur również sprosta nawet najbardziej wyszukanym gustom.

 aranżacje wnętrz Wrocław

Nie każdemu jednak gres na podłodze odpowiada. Jeśli nie mamy ogrzewania podłogowego, to gres z pewnością będzie zimny. Może to przeszkadzać niektórym, zwłaszcza tym, którzy mają dzieci spędzające większość czasu na podłodze. Niektórzy poza tym uważają, że gres jest materiałem mniej szlachetnym niż drewno i nie chcą go układać w reprezentacyjnym pomieszczeniu w domu. Jeśli dodatkowo nie chcą oni układać także drewna, które jest materiałem dość delikatnym, to muszą poszukać rozwiązania kompromisowego. Takim rozwiązaniem będzie ułożenie paneli podłogowych.

 aranżacje wnętrz Wrocław

Panele laminowane są robione z płyty hdf, a na wierzchu znajduje się warstwa z nadrukiem drewna pokryta laminatem. Panele mogą mieć także strukturę drewna, fazowanie z dwóch lub czterech stron. Są one bardzo twarde, a więc są zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż drewno. Dobrej jakości panele mogą wyglądać tak jak deski i tylko wprawne oko odróżni je od oryginałów. Dzięki temu produktowi możemy mieć podłogę, która wygląda jak drewniana, ale jest zdecydowanie bardziej wytrzymała na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.Źródła zdjęć:
www.iftupthyneighbor.com
www.bostoncru.com
www.timticks.com
www.interiorclip.com
www.homedesignsweb.com
www.motiqonline.com

Podobne artykuly:

jak-wykonczy-pokoj-dla-alergika
Problem alergii dotyka coraz większą grupę społeczną. Niestety sporą jej część...
z-czego-zrobic-meble-kuchenne
Projektowanie kuchni zawsze jest sporym wyzwaniem. Do rozważenia jest bowiem bardzo...
jaka-balustrad-do-jakich-schodow-wybra
Wybór schodów nastręcza wielu ludziom sporo trudności. Wybór jest bowiem ogromny i...


 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Szukaj

Porady architekta

jak-wybrac-drzwi
Dla osób wykańczających dom i mieszkanie jedną z ważniejszych decyzji, którą należy...
zasady-feng-shui
Aranżacja sypialni jest bardzo ważnym punktem urządzania całego domu lub mieszkania....
ogrzewanie-domu
Przystępując do budowy domu jedną z ważniejszych decyzji, które musimy podjąć jest...

Najczęściej czytane

czym-wykonczyc-sciane-w-kuchni
Projektowanie kuchni jest chyba jednym z najbardziej pracochłonnych zajęć, na które...
jak-urzadzic-mala-lazienke
Kwestia urządzenia wnętrza małej łazienki spędza sen z oczu wielu ludziom. Nie każdy...
salon-w-marynarskim-stylu
Za oknami leje się żar dający się we znaki wszystkim. My dla ochłody proponujemy...

Archiwa