Kompleksowe Wykończenia Wnętrz i Remonty Mieszkań Wrocław

Tworzenie pięknych wnętrz jest naszą pasją i sposobem na życie.
Jak wykorzystać wysokie wnętrza?
wysokie-wnetrza-wroclaw-3

Mieszkania w starym budownictwie, a zwłaszcza w starych kamienicach są zwykle bardzo wysokie. Wysokość pomieszczeń nierzadko wynosi 3,5 a nawet 4m. Jeśli pomieszczenie jest duże, to ta wysokość wygląda dobrze. Jeśli jednak mamy do czynienia z małym wnętrzem to tak wysokie pomieszczenie może dawać dziwne wrażenie wizualne. Warto więc poznać sposoby na obniżenie wysokości w takim wnętrzu.
wysokie-wnetrza-wroclaw-2

Niektórzy powiedzą, że najprostszym rozwiązaniem będzie wykonanie sufitu podwieszanego na żądanej wysokości. Wpłynie to z pewnością korzystnie na koszty ogrzewania. Oczywiście będzie to rozwiązanie najprostsze, ale czy najlepsze? Przecież w ten sposób stracimy powierzchnię, którą można wykorzystać w inny sposób. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybudowanie antresoli.

 wysokie-wnetrza-wroclaw-1

Antresola pozwala bowiem nie tylko zmniejszyć wysokość wnętrza, ale także powoduje powstanie dodatkowej powierzchni użytkowej. Na antresoli takiej można zrobić zarówno sypialnię, jak i pokój do pracy czy bibliotekę. Antresola świetnie sprawdzi się także w pokoju dziecięcym, gdyż można ją zagospodarować jako doskonałe miejsce do zabawy lub miejsce do spania.

 wysokie-wnetrza-wroclaw-4

Sposób wykorzystania antresoli zależy od tego jaką będzie mogła ona mieć powierzchnię i czy da się na niej swobodnie stanąć. Jeśli wysokość pozwoli wyłącznie na pozycję siedzącą, to jedynym sposobem jej wykorzystania będzie ustawienie tam łóżka sypialnego, koło którego jednak nie da się normalnie stanąć. Jeśli zaś wysokość pozwoli nam wstać, to możliwości wykorzystania antresoli są zdecydowanie większe.

 wysokie-wnetrza-wroclaw-5

Jeśli zatem zdecydujemy się na stworzenie antresoli to musimy zdecydować z jakiego materiału będziemy chcieli ją wykonać. Najczęściej wykonuje się konstrukcję drewnianą. Można jednak wykonać także konstrukcję metalową i dopiero do niej przybić deski lub płyty, które będą służyć jako podłoga. Konstrukcja powinna być na tyle solidna, żeby można było korzystać z antresoli, bez stresu, że cała konstrukcja się rusza i wszystko zaraz się rozleci. Trzeba ją zatem dopasować zarówno do wielkości samej antresoli, jak i jej przeznaczenia.

 wysokie-wnetrza-wroclaw-7

Osobną kwestią jest sposób wchodzenia na górę. W bardzo małych wnętrzach, gdzie nie tylko pomieszczenie, ale także antresola ma mikroskopijne rozmiary najlepszym rozwiązaniem będzie prosta metalowa lub drewniana drabinka. Jeśli mamy więcej miejsca możemy pomyśleć o schodach kręconych lub zabiegowych. Dzięki temu wchodzenie na górę będzie z pewnością bardziej komfortowe i bezpieczniejsze.

 wysokie-wnetrza-wroclaw-8

Jeśli jednak nie mamy ochotę na tworzenie antresoli to możemy również pomyśleć o innym rozwiązaniu. Można bowiem tę przestrzeń wykorzystać na przechowywanie. Można zatem jedną ze ścian zabudować do samej góry ogromną szafą. Najlepiej, żeby to była szafa wbudowana. Wówczas nie będzie ona zagracać wnętrza, a odpowiedni dobór materiału, z którego będą wykonane drzwi pozwoli nam przekształcić taką szafę w element dekoracyjny.

 wysokie-wnetrza-wroclaw-9

Zanim jednak zdecydujemy się na realizację któregoś z pomysłów zobaczmy czy pozwolą nam na to okna. Trudno przecież zabudować sufitem okno w połowie jego wysokości. Może się jednak okazać, że mimo okien nie będzie problemu z budową antresoli. Trzeba tylko zastanowić się jak zrobić konstrukcję, która uwzględni okna i pozwoli na ich normalne użytkowanie, a więc przede wszystkim otwieranie. W tej kwestii lepiej poradzić się doświadczonego architekta lub wykonawcy, który ma już na swoim koncie takie realizacje. Jeśli uda im się stworzyć odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne, to okno nie tylko nie będzie przeszkodą, lecz wręcz przeciwnie, będzie bowiem oświetlać nie tylko dół pomieszczenia, ale także przestrzeń nad antresolą.

 wysokie-wnetrza-wroclaw-10

Jeśli zatem jesteśmy posiadaczami wysokiego mieszkania to zastanówmy się czy taka wysokość rzeczywiście jest jego ozdobą. Być może ciekawie zaprojektowany sufit podwieszany czy ładna antresola sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądać lepiej.


źródła zdjęć:
www.oceanhomemag.com
www.dreams-and-wishes-blog.blogspot.com
www.furniture.trendzona.com
www.notreloft.com
www.journalduloft.com

Podobne artykuly:

zagospodarowanie-skosow-czy-to-trudne
Większość nowobudowanych domów to domy z poddaszem użytkowym. Niezależnie od tego...
balkon-czy-warto
Dla mieszkańców miejskich blokowisk balkon jest namiastką ogrodu, daje możliwość...
szafa-wnekowa-jaka-powinna-byc
Pojemna szafa wnękowa to jedno z lepszych miejsc do przechowywania ubrań. W takiej...


 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Szukaj

Porady architekta

zegar-scienny
Zegary od wielu wieków stanowiły nie tylko element użytkowy, dzięki któremu było...
styl-eklektyczny
Styl ten daje nam olbrzymią swobodę aranżacyjną. Jest świetną propozycją dla ludzi...
sufity-podwieszane-ozdoba-czy-koniecznosc
Sufity podwieszane są takim elementem wnętrza, który może mieć nie tylko walory...

Najczęściej czytane

czym-wykonczyc-sciane-w-kuchni
Projektowanie kuchni jest chyba jednym z najbardziej pracochłonnych zajęć, na które...
jak-urzadzic-mala-lazienke
Kwestia urządzenia wnętrza małej łazienki spędza sen z oczu wielu ludziom. Nie każdy...
salon-w-marynarskim-stylu
Za oknami leje się żar dający się we znaki wszystkim. My dla ochłody proponujemy...

Archiwa