Kompleksowe Wykończenia Wnętrz i Remonty Mieszkań Wrocław

Tworzenie pięknych wnętrz jest naszą pasją i sposobem na życie.
Oświetlenie pomieszczeń – jak je zaplanować?
wykończenia wnętrz Wrocław

 Światło słoneczne jest nam niezbędne do życia. To dzięki niemu wstając w słoneczny dzień mamy lepszy humor i od razu nabieramy ochoty do działania. Jednakże w naszym klimacie zimy są dość długie, a ilość światła słonecznego, która w czasie zimy do nas dociera jest bardzo niewielka. Musimy sobie więc radzić oświetlając nasze mieszkania światłem żarówek. Oczywiście nie zastąpią one światła słonecznego, ale z pewnością odpowiedni dobór miejsc i rodzaju oświetlenia wpłynie na nasze codzienne samopoczucie.

wykończenia wnętrz Wrocław


wykończenia wnętrz Wrocław


wykończenia wnętrz Wrocław


W wielu domach dużo czasu spędza się w kuchni. Jest ona nie tylko miejscem, w którym przygotowuje się posiłki, ale także miejscem ich spożywania. Potrzebne jest więc nie tylko dobre oświetlenie całego pomieszczenia, ale także przestrzeni roboczej i stołu jadalnego. W związku z tym, planując oświetlenie warto od razu zaplanować gdzie będzie stał stół i jak będą rozmieszczone szafki kuchenne. Dzięki temu będzie można przygotować instalację pod oświetlenie sufitowe oraz pod lampy podszafkowe i lampę, która będzie wisiała nad stołem. Dobrze by było, żeby każdy z tych punków świetlnych mógł być zapalany niezależnie. Pozwoli to na korzystanie z oświetlenia w miejscach, w których rzeczywiście jest to potrzebne, a nie w całym pomieszczeniu, co wpłynie korzystnie na rachunki za energię.


wykończenia wnętrz Wrocław


wykończenia wnętrz Wrocław
 
Niemniej ważnym miejscem, w którym spędzamy sporo czasu jest salon. Także tutaj powinno być przynajmniej kilka punktów świetlnych. Najlepiej, żeby była możliwość zapewnienia dużej ilości światła w całym pomieszczeniu, co przyda się np. podczas uroczystości rodzinnych. Na co dzień jednak, odpoczywając wieczorem po dniu pełnym pracy lepiej czujemy się przy świetle przytłumionym. W tej roli najlepiej sprawdzają się lampy stojące lub kinkiety. Dobrym pomysłem może być także stworzenie zabudowy z płyt kartonowo-gipsowych, które będą kryły lampy lub taśmy ledowe.

 wykończenia wnętrz Wrocław

wykończenia wnętrz Wrocław

Oświetlenie jest także ważnym elementem w sypialni. Tutaj mamy odpoczywać, więc światło, które rzucają lampy nie może być męczące. Dobrym rozwiązaniem są w tym przypadku lampki nocne lub kinkiety umieszczone po obu stronach łóżka. Dzięki temu można swobodnie czytać przed zaśnięciem, a możliwość sterowania lampkami niezależnie powoduje, że nie przeszkadzamy drugiej osobie. W sypialni jednak, oprócz małych lampek nocnych, przydaje się także lampa oświetlająca całe pomieszczenie. W trakcie projektowania wnętrza warto pamiętać o odpowiednim umiejscowieniu punktów elektrycznych.

 wykończenia wnętrz Wrocław

A jak zaplanować oświetlenie w pokoju dziecięcym? Jest to przecież miejsce, które służy zarówno do zabawy, nauki oraz odpoczynku. Oświetlenie musi być więc rozplanowane w taki sposób, żeby każda z tych funkcji mogła być spełniona. Potrzebne więc będzie lampa, która oświetli całe pomieszczenie, lampa na biurko oraz niewielka lampka nocna. W roli lampy oświetlającej cały pokój najlepiej sprawdzi się lampa sufitowa z możliwością ukierunkowania żarówek w taki sposób, żeby światło odbijało się od ścian lub sufitu. Takie światło jest bowiem dużo przyjemniejsze w odbiorze.

 wykończenia wnętrz Wrocław

Najwięcej problemów jest chyba jednak przy planowaniu oświetlenia do łazienki. Pomieszczenie to powinno być bowiem bardzo dobrze oświetlone w całości, a jednocześnie dobrze by było, żeby światło padało na twarz osoby, która stoi przed lustrem. Tylko wówczas będzie możliwy dokładny makijaż czy golenie. Dobrym rozwiązaniem jest w tym przypadku dodatkowe oświetlenie obok lub na lustrem, które oświetli twarz. Trzeba jednak uważać, żeby światło górne wpadając do lustra nie oślepiało nas, gdyż może to przeszkadzać w malowaniu się czy goleniu.

 wykończenia wnętrz Wrocław

wykończenia wnętrz Wrocław

Oprócz umiejscowienia punktów świetlnych niemałe znaczenie ma także barwa światła, którą dają oraz pobór mocy. Barwa wpływa na nasze samopoczucie, a energochłonność na wysokość rachunków za prąd. To jednak zupełnie oddzielny temat, który zostanie poruszony w jednym z kolejnych artykułów.

wykończenia wnętrz WrocławŹródła zdjęć:
www.homeklondike.com
www.dandsfurniture.net
www.elmarcucine.com
www.ikea.com
www.wohnideen.minimalisti.com
www.ledgrowlightschina.com
www.jasonballinteriors.com
www.altrepair.com
www.hgtvremodels.com
www.minimalisti.com
www.nadyana.com
www.jeannieskitchen.net

Podobne artykuly:

drewno-na-podlodze
Poszukując pomysłu na wykończenie podłogi w naszym domu często poszukujemy...
z-czego-zrobic-meble-kuchenne
Projektowanie kuchni zawsze jest sporym wyzwaniem. Do rozważenia jest bowiem bardzo...
jak-wybrac-grzejnik
Przy budowie domu lub przy generalnym remoncie mieszkania musimy podejmować szereg...


 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Szukaj

Porady architekta

jak-przygotowa-kcik-dla-pierwszoklasisty
Wraz z nadejściem etapu, w którym nasze dziecko wybiera się do pierwszej klasy wielu...
garderoba-czy-warto
Poszukując projektu domu czy wybierając mieszkanie wśród oferty dostępnej u...
kuchnia-rustykalna
Nie wszystkim podoba się chłodny minimalizm we wnętrzach. Są wśród nas osoby, które...

Najczęściej czytane

czym-wykonczyc-sciane-w-kuchni
Projektowanie kuchni jest chyba jednym z najbardziej pracochłonnych zajęć, na które...
jak-urzadzic-mala-lazienke
Kwestia urządzenia wnętrza małej łazienki spędza sen z oczu wielu ludziom. Nie każdy...
salon-w-marynarskim-stylu
Za oknami leje się żar dający się we znaki wszystkim. My dla ochłody proponujemy...

Archiwa