Kompleksowe Wykończenia Wnętrz i Remonty Mieszkań Wrocław

Tworzenie pięknych wnętrz jest naszą pasją i sposobem na życie.
Z czego zrobić meble kuchenne?
projektowanie-wnetrz-wroclaw-08

Projektowanie kuchni zawsze jest sporym wyzwaniem. Do rozważenia jest bowiem bardzo wiele kwestii. Podstawową sprawą jest nie tylko układ funkcjonalny pomieszczenia, ale także materiał, z którego meble kuchenne będą wykonane. O układzie urządzeń w kuchni pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Dziś zatem zajmiemy się tym, z czego zrobić meble kuchenne.


Zanim przyjrzymy się co oferuje nam obecnie rynek meblarski, zastanówmy się jakie wymagania stawiamy meblom kuchennym. Jak wiadomo kuchnia jest inwestycją na lata, musi być więc wykonana z materiałów wytrzymałych i wysokiej jakości. Szafki kuchenne będą otwierane tysiące razy, nierzadko zostanie coś na nie wylane, a blat musi znieść nie tylko wodę czy inne plamiące ciecze, ale także gorące garnki, które na nim będziemy stawiać. Wymagania jak widać są duże, ale nie należy się martwić, gdyż obecnie dostępne materiały są w stanie im sprostać. Zobaczmy zatem co możemy wybrać jako fronty do naszych szafek kuchennych. projektowanie-wnetrz-wroclaw-10

Wybór frontów jest bardzo trudnym zadaniem. Dość często współczesne kuchnie są kuchniami otwartymi na salon. Wystrój kuchni musi zatem pasować do wystroju salonu, uzupełniając go i nie gryząc się z nim. Błędem byłoby w takiej sytuacji wykończenie kuchni supernowoczesnymi lakierowanymi czy szklanymi frontami i zestawienie jej z salonem z antykami. Lepiej trzymać się jednej konwencji, a więc przy klasycznym wystroju w salonie warto wybierać fronty bardziej klasyczne. W tej roli dobrze sprawdzą się fronty drewniane, fornirowane lub stylizowane na drewniane, lecz wykonane z foliowanej płyty MDF. Płyta z pewnością będzie rozwiązaniem tańszym, lecz może się okazać rozwiązaniem mniej trwałym, gdyż zdarza się, że folia znajdująca się na płycie kurczy się od wysokiej temperatury, co może dotyczyć np. szafki obok piekarnika.


Jeśli jednak wolimy kuchnie bardziej nowoczesne i cały dom chcemy wykończyć w tym stylu, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby fronty mebli kuchennych zrobić ze szkła, lacobellu, lacomatu czy lakierowanej płyty MDF. Lakier może być matowy lub wykończony na wysoki połysk. Paleta barw jest ogromna, więc z pewnością będzie można znaleźć kolor, który będzie nam odpowiadać. Niestety wykonanie takich frontów jest dość kosztowne. Niełatwo także utrzymywać je w czystości, gdyż na gładkich powierzchniach, zwłaszcza błyszczących widać ślady palców czy plamy, gdy coś się nam pochlapie w trakcie gotowania.

projektowanie-wnetrz-wroclaw-09

Oprócz wyboru materiału na fronty do szafek, trzeba przemyśleć kwestię uchwytów, których użyjemy do ich otwierania. Oczywiście uchwyty powinny współgrać z szafkami, a więc do wnętrz rustykalnych warto użyć uchwytów porcelanowych lub stylizowanych na takie, a we wnętrzach nowoczesnych warto zamontować relingi stalowe czy zrobić szafki z uchwytami wpuszczanymi. Jest również możliwość zrobienia szafek otwieranych na dotyk, bez żadnych uchwytów. Przy tym ostatnim wyborze wnętrze wygląda wręcz industrialnie.

Poza kwestią frontów i uchwytów istotnym elementem mebli kuchennych jest blat roboczy. Może on być wykonany z płyty wiórowej laminowanej, co jest z pewnością wersją najtańszą. Można jednak pokusić się o zrobienie blatu z konglomeratu czy kompozytu, a więc materiałów nieco bardziej wytrzymałych, lecz sporo droższych. Dość często stosowanym pomysłem jest także użycie kamienia naturalnego, np. granitu czy wykonanie blatu drewnianego. Ten ostatni zwykle jest blatem, który należy olejować, więc utrzymanie go w czystości w kuchni może nastręczać nieco trudności. We wnętrzach ultranowoczesnych zdarza się także wykonywanie blatów z betonu.

projektowanie-wnetrz-wroclaw-06

Wybór materiału na blat nie jest jednak jedynie kwestią estetyki. W zależności od tego, z czego wykonany jest blat kuchenny różna jest jego wytrzymałość. Blat laminowany nie jest odporny np. na zarysowania, więc nie powinno się bezpośrednio na nim kroić np. chleba. W tym wypadku zdecydowanie lepiej wypada blat kamienny. Jednakże jeśli chodzi o odporność na plamy, to zwykle blat z laminatu jest dużo odporniejszy niż blat z kompozytu czy blat drewniany.

Zaprojektowanie układu urządzeń kuchennych i materiału, z którego wykonamy kuchnie nie jest jednak ostatnim etapem projektowania. Trzeba jeszcze zastanowić się czy robić szafki otwierane czy szuflady, czy i jakie dodatkowe wyposażenie szafek kuchennych wykorzystać i do czego. Ale to temat tak szeroki, że zostanie poruszony w jednym z kolejnych artykułów.

projektowanie-wnetrz-wroclaw-11źródła zdjęć:
www.szafabezdnajoanny.blogspot.com
www.kitchen2ideas.in
www.kitchen.madvilla.net
www.interiors-luxury.com
www.interiors-luxury.com

Podobne artykuly:

zagospodarowanie-skosow-czy-to-trudne
Większość nowobudowanych domów to domy z poddaszem użytkowym. Niezależnie od tego...
jaka-balustrad-do-jakich-schodow-wybra
Wybór schodów nastręcza wielu ludziom sporo trudności. Wybór jest bowiem ogromny i...
garderoba-czy-warto
Poszukując projektu domu czy wybierając mieszkanie wśród oferty dostępnej u...


 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Szukaj

Porady architekta

meble-do-salonu
Styl salonu jest niezwykle ważny, ponieważ zazwyczaj jest to reprezentacyjne...
garderoba-czy-warto
Poszukując projektu domu czy wybierając mieszkanie wśród oferty dostępnej u...
neonowe-akcenty-w-salonie
Neonowe akcenty są nie tylko kolorowe, one zaskakują swą kolorowością. Pełnią dobrą...

Najczęściej czytane

czym-wykonczyc-sciane-w-kuchni
Projektowanie kuchni jest chyba jednym z najbardziej pracochłonnych zajęć, na które...
jak-urzadzic-mala-lazienke
Kwestia urządzenia wnętrza małej łazienki spędza sen z oczu wielu ludziom. Nie każdy...
salon-w-marynarskim-stylu
Za oknami leje się żar dający się we znaki wszystkim. My dla ochłody proponujemy...

Archiwa