Kompleksowe Wykończenia Wnętrz i Remonty Mieszkań Wrocław

Tworzenie pięknych wnętrz jest naszą pasją i sposobem na życie.
Sofa do salonu
projekty wnętrz Wrocław

Sofa jest meblem, który musi się znaleźć w każdym salonie. To na niej odpoczywamy, przesiadujemy z rodziną i znajomymi. Przede wszystkim powinna ona być wygodna, ale poza tym musi odpowiadać też innym wymaganiom. Trzeba zatem wybrać także jej kształt, wielkość, styl oraz materiał, którym zostanie obita. Przyjrzyjmy jakie mamy pole do wyboru. projekty wnętrz Wrocław

Jedną z ważniejszych decyzji jakie musimy podjąć przed wyborem sofy jest wybór jej kształtu. Mamy możliwość wyboru sofy tradycyjnej lub narożnika. Narożnik świetnie się sprawdza w dużych salonach, gdyż jest na nim dużo więcej miejsca do siedzenia. Można także przyjąć pozycję półleżącą, bez konieczności rozkładania go. Nie zawsze jednak jest na niego wystarczająco dużo miejsca. Nie ma bowiem sensu wstawianie do niewielkiego salonu ogromnego narożnika. W czasie imprez pewnie się przyda, ale przy normalnym życiu domowym będzie raczej przeszkadzał. W takim wypadku lepiej wybrać zwykłą sofę. Może ona być dwu, trzy lub czteroosobowa.

 projekty wnętrz Wrocław

Oprócz kształtu samej sofy ważne jest odpowiednie dobranie stylu, w jakim jest ona zrobiona. Największy wybór będzie chyba wśród sof prostych, które sprawdzają się we wnętrzach w każdym stylu. Można spotkać jednak także sofy z rzeźbionymi, stylizowanymi na antyczne nóżkami czy zagłówkami. Takie meble będą najlepiej wyglądać we wnętrzach klasycznych, a także tych, w których dominują antyki i inne stare meble. Sprawdzą się także we wnętrzach w stylu angielskim, prowansalskim czy rustykalnym.

 projekty wnętrz Wrocław

Natomiast do wnętrz nowoczesnych trzeba szukać kanapy o bardzo prostej formie lub wręcz przeciwnie, o formie designerskiej. Nowoczesne wnętrza bowiem dobrze komponują się z meblami o nietypowych, czasem nawet futurystycznych kształtach.

 projekty wnętrz Wrocław

projekty wnętrz Wrocław

Oprócz kształtu, do stylu wnętrza powinno się dopasować także materiał, którym będzie obita sofa. Można wybierać wśród szerokiej gamy materiałów obiciowych gładkich czy we wzory. Materiały te mają różną fakturę oraz różnią się rodzajem tkaniny, z której zostały wykonane. Dość spory wybór jest także wśród tapicerek skórzanych. Do obicia kanapy można użyć nie tylko skóry naturalnej, ale także skóry ekologicznej, która ma bardzo dobre właściwości. Łatwo się ją czyści z plam, ma trwałe kolory i jest bardzo wytrzymała.

 projekty wnętrz Wrocław

Wybór tkaniny zależy nie tylko od tego co nam się podoba, ale ważne jest także to, jak dużo osób będzie na co dzień użytkowało kanapę oraz czy będą z niej korzystać dzieci. Od tych ostatnich czynników zależy czy materiał powinien łatwo się czyścić. Można także spotkać kanapy, których obicie można prać, co w domu, w którym są małe dzieci będzie bardzo przydatnym rozwiązaniem.

 projekty wnętrz Wrocław

Rodzaj tkaniny jest także zależny od stylu aranżowanego wnętrza. I tak, do salonów w stylu angielskim wspaniale dopasuje się sofa z motywem kwiatowym. Do wnętrz ludwikowskich powinna być obita raczej materiałem bogato zdobionym. A we wnętrzach bardziej klasycznych doskonale sprawdzą się sofy skórzane czy obite materiałem bez wzoru.

 projekty wnętrz Wrocław

Ostatnią kwestią, którą należy rozważyć jest możliwość zakupu sofy czy narożnika z funkcją spania. Jest to szczególnie przydatne w niewielkich mieszkaniach, w którym salon pełni funkcję pokoju gościnnego, a czasem nawet sypialni. Istnienie funkcji spania nie wpływa na komfort korzystania z mebla, ani na jego wygląd zewnętrzny.

 projekty wnętrz Wrocław

Sofy mogą mieć też wysuwane podnóżki, regulowane zagłówki, schowki w podłokietnikach. W podłokietnikach mogą być także wyciągane półeczki czy mini barek. Za te dodatki trzeba trochę dopłacić, ale zdecydowanie poprawią one komfort wypoczywania.

 projekty wnętrz Wrocław

Jak już dokonamy wyboru co do kształtu, koloru i rodzaju obicia to nie zapomnijmy sprawdzić czy sofa jest wygodna. W końcu to jest właściwie najważniejsze. Nawet najpiękniejsza sofa nie będzie pozwalała na przyjemny odpoczynek, jeśli będzie niewygodna. Zanim więc zamówimy wymarzony mebel, to usiądźmy na nim, spróbujmy się położyć, posadźmy kilka osób i zobaczmy czy będzie nam wygodnie.Źródła zdjęć:
www.paseoner.com
www.designersraum.com
www.thehomepicz.com
www.ciiwa.com
www.imtex.org
www.houseluxury.net
www.zepino.com
www.decodir.com
www.freshome.com

Podobne artykuly:

kolekcja-nietuzinkowy-sposob-dekoracji-wntrza
Kolekcjonowanie przedmiotów ma we krwi niejeden człowiek. Jedni kolekcjonują...
kolory-we-wnetrzach
Wybór kolorów do wnętrz wbrew pozorom nie jest zadaniem łatwym. Oprócz tradycyjnej i...
czym-udekorowac-okna
W nowoczesnym budownictwie, zwłaszcza budownictwie pasywnym dużą rolę odgrywają...


 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Szukaj

Porady architekta

czym-udekorowac-okna
W nowoczesnym budownictwie, zwłaszcza budownictwie pasywnym dużą rolę odgrywają...
meble-do-salonu
Styl salonu jest niezwykle ważny, ponieważ zazwyczaj jest to reprezentacyjne...
zegar-scienny
Zegary od wielu wieków stanowiły nie tylko element użytkowy, dzięki któremu było...

Najczęściej czytane

czym-wykonczyc-sciane-w-kuchni
Projektowanie kuchni jest chyba jednym z najbardziej pracochłonnych zajęć, na które...
jak-urzadzic-mala-lazienke
Kwestia urządzenia wnętrza małej łazienki spędza sen z oczu wielu ludziom. Nie każdy...
salon-w-marynarskim-stylu
Za oknami leje się żar dający się we znaki wszystkim. My dla ochłody proponujemy...

Archiwa