Kompleksowe Wykończenia Wnętrz i Remonty Mieszkań Wrocław

Tworzenie pięknych wnętrz jest naszą pasją i sposobem na życie.
Styl kolonialny
projektowanie wnętrz Wrocław

Miłośnicy przedmiotów z duszą – wyrazistych i z przeszłością w kolonializmie widzą najatrakcyjniejszy sposób na urządzenie swych wnętrz. Rzecz jasna entuzjaści dalekich podróży, zafascynowani egzotyczną kulturą będą równie mocno oczarowani tą propozycją, która łączy egzotykę z ponadczasową klasyką. Styl kolonialny to krótko mówiąc solidne – pięknie rzeźbione meble, kolory ziemi, odpowiednie tkaniny i miłość do drewna, bo właśnie na nim opiera się w głównej mierze idea tej aranżacji. Wnętrza urzekają swą naturalnością i urokiem tworząc ciepły i spokojny, nieco tropikalny nastrój.


projektowanie wnętrz Wrocław

„Nad imperium brytyjskim nigdy nie zachodzi słońce” to cytat, który odnosi się do brytyjskiego imperium kolonialnego, które posiadało swoje kolonie od Indii po Afrykę czy Indonezję, gdzie pojawiła się naturalna infiltracja kultury Europy z orientem. To również chętnie powtarzane słowa podczas prób wyjaśnienia stylu kolonialnego, bowiem wywodzi się on właśnie z tamtych czasów kiedy to angielscy obywatele w XIX wieku rozpoczęli swoje podróże.

projektowanie wnętrz Wrocław

Brytyjczycy pragnęli stworzyć na tamtejszych ziemiach namiastkę domu, więc zlecali miejscowym rzemieślnikom produkcję mebli kopiowanych w stylu regencji i wiktoriańskim.


projektowanie wnętrz Wrocław

Styl kolonialny, dzisiaj ma wiele z eklektyzmu. Łączy w sobie bogatą różnorodność: nowoczesne elementy zestawia się z akcentami wywodzącymi się z dalekowschodnich kultur oraz tych pochodzących z Anglii, Portugalii czy Hiszpanii. Natchnienie i pomysły można czerpać pełnymi garściami z każdej strony świata.

projektowanie wnętrz Wrocław

projektowanie wnętrz Wrocław

Charakterystyczny dla tego stylu jest klimat dawnych lat. Duch historii i bogactwa wielokulturowe zostają tu podkreślane na każdym kroku. Ciemna podłoga plus białe ściany to najbezpieczniejszy zestaw kolorystyczny. Choć nie jedyny. Wszelkie odcienie brązu, wanilii a nawet pomarańcze to równie ciekawa propozycja. Na podłogę stosuje się panele lub płytki ceramiczne, natomiast na sufit drewniane bele.

projektowanie wnętrz Wrocław

Ściany można ozdobić motywem ze sztuki buddyjskiej, tak zwaną mandalą lub innymi misternie plecionymi symbolami w formie obrazów czy płaskorzeźb. Takową charakterystyczną ornamentykę w miarę możliwości można wykonać również przy drzwiach. Duże drewniane wrota - pięknie ozdobione, mogą stać się wspaniałą dekoracją jadalni czy salonu.

projektowanie wnętrz Wrocław

W głównej mierze wykorzystuje się masywne, ciężkie i ciemne ale stylowe meble, lekko postarzane, by dodać im większego wydźwięku historycznego. Często mają okucia z mosiądzu. Wykonuje się je z drzew egzotycznych: wenge, mahoniu i polisandru przez to są trwałe i wielowiekowe. Najczęściej spotykanym meblem są komody z wieloma szufladami, sekretarzyki, biurka czy biblioteczki. Intresujące są też  meble z bambusu, wikliny czy rattanu.

Choć trzeba przyznać, że finezyjnie rzeźbione stoliczki czy krzesła są równie atrakcyjne. Są wręcz filigranowe i lekkie. Bardzo często wykorzystuje się też ozdobne kufry, pełniące w dzisiejszych czasach jedynie role dekoracyjne.

projektowanie wnętrz Wrocław

projektowanie wnętrz Wrocław

Pojawiły się też łóżka z moskitierami.

projektowanie wnętrz Wrocław

Tkaniny na obiciach powinny być jasne, ewentualnie mogą pojawić się na nich motywy kwiatowe.

projektowanie wnętrz Wrocław

Zdobione tkaniny i abażury, dywan imitujący skórę dzikiego zwierzaka czy ozdoba w takiej formie na ścianie, w oknach rolety bambusowe, na komodzie figury, stylowe rzeźby i misy ozdobne a w kącie palmy czy inne tropikalne rośliny w dużych donicach. Trzymając się tego dekoracyjnego schematu, małymi krokami stworzymy wnętrze inspirowane kolonialnych duchem.

projektowanie wnętrz Wrocław

projektowanie wnętrz Wrocław

Pamiętajmy:
nie oszczędzajmy na dodatkach. Podróże w najdalsze zakątki świata na przykład do Indii, Afryki czy Dalekiego Wschodu to doskonała możliwość przywiezienia egzotycznych dekoracji w postaci miniaturowych rzeźb, mis czy tkanin. Są one pierwszym a zarazem doskonałym krokiem do stworzenia we wnętrzu namiastki kolonialnego sznytu, późniejsze zmiany to już kwestia czasu, bo styl ten przyciąga i fascynuje.

projektowanie wnętrz Wrocław

Aranżacja mieszkania w stylu kolonialnym to niesamowita przygoda rozwijająca kreatywność i horyzonty. Od was zależy czy dacie się na nią namówić.

Wszystkim, którym przypadł do gustu styl kolonialny a pragnęliby jeszcze więcej inspiracji zachęcamy do podpatrzenia domu znanej w Polsce podróżniczki Martyny Wojciechowskiej. Jej stylowo urządzone mieszkanie jest świetną podpowiedzią do wyczarowania we wnętrzach eleganckiego i nowoczesnego stylu kolonialnego.

Zdjęcia:

www.furniture.trendzona.com
www.decor4all.com
www.designdumonde.blogspot.com/
www.housetohome.co.uk
www.homedit.com
www.housetohome.co.uk
www.decoration-ideas.org
www.homienice.com
www.antiquesandfineart.com
www.mandarinoriental.com

Podobne artykuly:

styl-industrialny
Połączenie sztuki i techniki musiało przynieść „coś” oryginalnego, a zarazem...
styl-eklektyczny
Styl ten daje nam olbrzymią swobodę aranżacyjną. Jest świetną propozycją dla ludzi...
styl-kolonialny
Miłośnicy przedmiotów z duszą – wyrazistych i z przeszłością w kolonializmie widzą...


 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Szukaj

Porady architekta

na-co-zwracac-uwage-wybierajc-sprzet-agd-do-kuchni
Wybór sprzętu AGD do kuchni jest zadaniem bardzo złożonym. Sprzęt taki musi być...
z-czego-zrobic-parapety
Parapet okienny to nic innego jak wykończenie ściany od strony wewnętrznej i...
styl-skandynawski
Dominująca biel i prostota to przepis na wnętrze w stylu skandynawskim. Odrobinę...

Najczęściej czytane

czym-wykonczyc-sciane-w-kuchni
Projektowanie kuchni jest chyba jednym z najbardziej pracochłonnych zajęć, na które...
jak-urzadzic-mala-lazienke
Kwestia urządzenia wnętrza małej łazienki spędza sen z oczu wielu ludziom. Nie każdy...
salon-w-marynarskim-stylu
Za oknami leje się żar dający się we znaki wszystkim. My dla ochłody proponujemy...

Archiwa