Kompleksowe Wykończenia Wnętrz i Remonty Mieszkań Wrocław

Tworzenie pięknych wnętrz jest naszą pasją i sposobem na życie.
Kamień i cegła we wnętrzach
projektowanie wnętrz Wrocław

Planując wykończenie lub remont swojego domu każdy poszukuje interesujących sposobów aranżacji, które sprawią, że wnętrze nabierze charakteru. Poza zwykłym malowaniem czy tapetowaniem dość często wybierane są także inne możliwości wykończenia ścian. Ściany można bowiem wykończyć także kamieniem czy cegłą.

Oczywiście kamień naturalny nie należy do tanich sposobów na wykończenie wnętrza. Jednakże można zastosować też jego imitacje wykonane np. z gipsu, które nawet wprawnemu oku trudno odróżnić od kamienia naturalnego. Zastosowanie imitacji kamienia ma jeszcze tę zaletę, że taki kamień najczęściej występuje w płytkach, które daje się łatwo ciąć, szlifować i obrabiać, a więc łatwo można je dopasować do kształtu ściany, na której ma być ułożony.
projektowanie wnętrz Wrocław

projektowanie wnętrz Wrocław

Podobnie wygląda sprawa z cegłą we wnętrzu. Nie trzeba od razu murować ściany z cegły, lecz wystarczy istniejącą ścianę obłożyć płytkami ceglanymi, a miejsca pomiędzy cegłami uzupełnić specjalną fugą. Taka ściana doskonale imituje ścianę z prawdziwej cegły i stanowi ciekawy akcent w dekorowanym pomieszczeniu.

projektowanie wnętrz Wrocław

projektowanie wnętrz Wrocław 

Zastanówmy się zatem w jakich pomieszczeniach najlepiej będzie wyglądał kamień i cegła oraz do jakiego stylu wnętrza będą pasowały. Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kamień ma tyle różnych odmian, kolorów i możliwości ułożenia, że trudno autorytarnie powiedzieć, że tylko w takim, a nie innym wnętrzu będzie dobrze wyglądał. Może sprawdzić się zarówno we wnętrzu urządzonym w stylu rustykalnym, jak i nowoczesnym. Wszystko zależy od tego jaki rodzaj kamienia wybierzemy i jak będziemy go chcieli ułożyć.

projektowanie wnętrz Wrocław

projektowanie wnętrz Wrocław

Natomiast cegła jest już materiałem, który bardziej definiuje styl wnętrza. Najlepiej pasuje do wnętrz w stylu loftów oraz do wnętrz rustykalnych, prowansalskich czy w stylu vintage. Cegłę można dodatkowo modyfikować, poprzez jej malowanie i w ten sposób kolorystycznie dopasowywać ją do aranżowanej przestrzeni.

projektowanie wnętrz Wrocław

projektowanie wnętrz Wrocław

Jeśli chodzi o pomieszczenie, w którym najlepiej kłaść kamień, to także tutaj nie ma żadnych reguł. Dość często można spotkać kamień w ciągach komunikacyjnych, a więc np. w przedpokojach czy w klatkach schodowych. Kamień sprawdzi się także jako dekoracja w salonie czy w sypialni. Co istotne, nie powinno się z kamieniem przesadzić. Najlepiej będzie wyglądał jako dekoracja wykonana tylko na jednej ze ścian. Może stanowić tło do kanapy, telewizora, galerii rodzinnych zdjęć czy też łóżka w sypialni. Wyłożenie wszystkich ścian kamieniem mogłoby spowodować uczucie przytłoczenia i nadmiaru, a to jeden z częstszych błędów w urządzaniu wnętrz.

projektowanie wnętrz Wrocław

 projektowanie wnętrz Wrocław

Kamień i cegła mogą też pojawić się jako wykończenie ściany nad blatem kuchennym. Nie jest to może super praktyczne rozwiązanie, gdyż czyszczenie takiego kamienia nie będzie zadaniem łatwym, ale z pewnością będzie stanowiło doskonałe uzupełnienie aranżacji wnętrza kuchni prowansalskiej czy rustykalnej. Odpowiednio dobrany kamień może dopełnić także aranżacji wnętrza w bardziej nowoczesnym stylu.

projektowanie wnętrz Wrocław

 projektowanie wnętrz Wrocław

Wybierając kamień czy cegłę do wnętrza warto zastanowić się czy chcemy, żeby kamień mocno się wyróżniał czy też wolimy, żeby dawał ładną fakturę na ścianie, ale niekoniecznie chcemy go mocno eksponować. W pierwszym przypadku lepiej będzie wybrać kamień w kolorze kontrastowym do pozostałych ścian. Wówczas ściana nim wyłożona wyróżni się i będzie bardziej widoczna. W sytuacji kiedy nie chcemy podkreślać ściany z kamieniem to lepiej będzie wybrać kamień w kolorze zbliżonym do koloru ścian sąsiednich.

 projektowanie wnętrz Wrocław

projektowanie wnętrz Wrocław

Reasumując kamień i cegła sprawdzą się zarówno w różnych stylach, jak i w różnych wnętrzach. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie przesadzić używając go do dekoracji w każdym pomieszczeniu. Taki nadmiar może tylko zaszkodzić, a przesyt w aranżacji wnętrz zamiast podnosić walory estetyczne będzie je zdecydowanie obniżał.


źródła zdjęć:
www.cainco.org
www.polyurestone.com
www.arkoop.com
www.decodice.com
www.interioranddecor.ocasus.com
www.designingroominterior.com
www.busydoor.com
www.homedesign9.com
www.homedit.com
www.housetohome.co.uk
www.aliveandkickingdesign.blogspot.com
www.a-v-designs.com
www.ghoofie.com
www.vitalartz.webs.com

Podobne artykuly:

kwiatowy-zawrot-glowy-klasyka
Mało, który wzór znajduje tak wiele zastosowań w aranżacji wnętrz. Jest wdzięczny i...
kamien-i-cegla-we-wnetrzach
Planując wykończenie lub remont swojego domu każdy poszukuje interesujących sposobów...
biel-i-drewno-we-wnetrzach
Niektóre zestawy aranżacyjne cieszą się niesłabnącą renomą i uwielbieniem, inne...


 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Szukaj

Porady architekta

styl-industrialny
Połączenie sztuki i techniki musiało przynieść „coś” oryginalnego, a zarazem...
styl-kolonialny
Miłośnicy przedmiotów z duszą – wyrazistych i z przeszłością w kolonializmie widzą...
kolekcja-nietuzinkowy-sposob-dekoracji-wntrza
Kolekcjonowanie przedmiotów ma we krwi niejeden człowiek. Jedni kolekcjonują...

Najczęściej czytane

czym-wykonczyc-sciane-w-kuchni
Projektowanie kuchni jest chyba jednym z najbardziej pracochłonnych zajęć, na które...
jak-urzadzic-mala-lazienke
Kwestia urządzenia wnętrza małej łazienki spędza sen z oczu wielu ludziom. Nie każdy...
salon-w-marynarskim-stylu
Za oknami leje się żar dający się we znaki wszystkim. My dla ochłody proponujemy...

Archiwa