Kompleksowe Wykończenia Wnętrz i Remonty Mieszkań Wrocław

Tworzenie pięknych wnętrz jest naszą pasją i sposobem na życie.
Kuchnia otwarta czy zamknięta?
projekty wnętrz Wrocław

Kuchnia otwarta czy zamknięta to kwestia, która dręczy wiele osób, które dopiero stają przed wyborem. Temat ten dotyczy zarówno osób planujących budowę domu, jak i tych, którzy zamierzają kupić mieszkanie, gdyż w wielu nowobudowanych blokach kuchnie są tak sytuowane, by w razie życzenia właściciela mogły stanowić jedną otwartą przestrzeń z salonem. Trzeba jednak zastanowić się czy jest to rozwiązanie warte zachodu. Na początek spróbujmy znaleźć zalety, jakie niesie za sobą połączenie kuchni z salonem.projekty wnętrz Wrocław

Przede wszystkim jest to otwarcie przestrzeni, a to, zwłaszcza w przypadku małych mieszkań, może być bardzo korzystnym rozwiązaniem. Dzięki usunięciu barier w postaci ściany i stworzeniu jednej wspólnej przestrzeni przebywanie w danym pomieszczeniu jest dużo przyjemniejsze.


 projekty wnętrz Wrocław

Dodatkową zaletą otwartej kuchni jest to, że w czasie gotowania możemy w pełni uczestniczyć w życiu domowym, zarówno na co dzień, jak i wtedy gdy mamy gości. Gospodyni przygotowująca kolejne potrawy w trakcie uroczystości rodzinnych nie czuje się niewolnicą garnków, lecz łączy przyjemne z pożytecznym. Może rozmawiać z gośćmi w trakcie gotowania, co z pewnością jest dużo milsze niż siedzenie w zamkniętej czterema ścianami kuchni.

 projekty wnętrz Wrocław

Ta ostatnia zaleta wiąże się jednak z poważną wadą tego rozwiązania. Otóż w trakcie gotowania często powstaje bałagan, który nie zawsze jesteśmy w stanie na bieżąco porządkować. Zaproszeni goście widzą go i gospodyni może nie być z tego powodu zadowolona. Patrząc jednak od drugiej strony, to przecież zrozumiałe, że w trakcie gotowania musi powstać małe zamieszanie kuchenne, żeby później można było jeść pyszności. Wydaje się więc, że jeśli na stole lądują wspaniałe potrawy, to gospodyni nie powinna mieć żadnych wyrzutów sumienia, że goście oglądają nieporządek kuchenny.

 projekty wnętrz Wrocław

W otwartej kuchni sprawa gotowania wiąże się także z kwestią rozciągających się po całym domu zapachów. Oczywiście są potrawy, których zapach nie jest może zbyt przyjemny, ale przecież nie gotujemy ich na co dzień. Można także pokusić się o zakup wyciągu kuchennego o wysokiej wydajności, który pomoże pozbyć się tego problemu.

 projekty wnętrz Wrocław

Wadą otwartej kuchni jest także to, że ze względów oczywistych nie można jej zamknąć. Może to być szczególnie uciążliwe, gdy mamy małe dzieci. Wszędobylskie maluchy dość często uwielbiają grzebać po szafkach kuchennych, a brak drzwi w kuchni uniemożliwia im zamknięcie tego ciekawego dla nich królestwa. Konieczne jest wówczas zastosowanie specjalnych zamknięć, które zabezpieczą zawartość szafek kuchennych przed małymi ciekawskimi poszukiwaczami skarbów.

 projekty wnętrz Wrocław

Po przeanalizowaniu powyższych wad i zalet każdy sam musi znaleźć odpowiedź na pytanie co jest dla niego ważniejsze. Czy będzie to otwarta przestrzeń czy jednak zwycięży chęć ukrycia bałaganu kuchennego za ścianą. Można także pokusić się o rozwiązania pośrednie, a więc np. zamknięcie części kuchni za pomocą niewielkiej ścianki, zrobienie baru lub stworzenie wyspy.

 projekty wnętrz Wrocław

Takie rozwiązanie pośrednie skutecznie niweluje niektóre wcześniej wspomniane wady. Stworzenie ścianki czy wyspy choć częściowo może nam pomóc ukryć bałagan, który powstaje w trakcie gotowania. Nie zabiera natomiast możliwości uczestniczenia w życiu rodzinnym i w trakcie spotkania z zaproszonymi gośćmi. Ponadto wyspa lub barek pozwalają cieszyć się otwartą przestrzenią i nie powodują klaustrofobicznego uczucia zamknięcia.

 projekty wnętrz Wrocław

Zanim więc przystąpimy do podjęcia prac w celu wyburzenia lub zbudowania ściany pomiędzy salonem a kuchnią przemyślmy powyższe kwestie. Być może zalety jednego z rozwiązań zdecydowanie przeważą u nas na jego korzyść. Być może spojrzymy na kwestię otwartej kuchni z nieco innej perspektywy, a być może pozostaniemy przy swoim zdaniu. Jest to jednak sprawa dość ważna, więc nie można o niej zapomnieć.


źródła zdjęć:
www.housetohome.co.uk
www.dvorakinternational.com
www.remodelhome.us
www.studiorover.com
www.harveyjones.com
www.kefaloniacollection.com
www.mieszkanioweinspiracje.pl
www.femaleways.com
www.kitchenmaking.com
www.9homedesign.com

Podobne artykuly:

stol-do-kuchni
Jednym z niezbędnych elementów w kuchni jest stół. To przy nim spożywamy codzienne...
kuchnia-rustykalna
Nie wszystkim podoba się chłodny minimalizm we wnętrzach. Są wśród nas osoby, które...
wybieramy-blat-kuchenny
Blat kuchenny narażony jest na powodzie, bliskie spotkania z ostrzem noża,...


 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Szukaj

Porady architekta

3-pomysly-na-sypialnie-cz-1
Jest ich całe mnóstwo. Jeden ciekawszy od drugiego a ich wielość jest przyczyną...
florystyczne-akcenty-w-nowoczesnych-wnetrzach
Zgodnie z obietnicą dzisiaj kilka inspiracji z kwiatem w roli głównej, które natchną...
nieprzemijajaca-klasyka-duet-black-and-white
Możliwości aranżacji mieszkań jest nieskończenie wiele. Jedni hołdują zasadzie, im...

Najczęściej czytane

czym-wykonczyc-sciane-w-kuchni
Projektowanie kuchni jest chyba jednym z najbardziej pracochłonnych zajęć, na które...
jak-urzadzic-mala-lazienke
Kwestia urządzenia wnętrza małej łazienki spędza sen z oczu wielu ludziom. Nie każdy...
salon-w-marynarskim-stylu
Za oknami leje się żar dający się we znaki wszystkim. My dla ochłody proponujemy...

Archiwa