Kompleksowe Wykończenia Wnętrz i Remonty Mieszkań Wrocław

Tworzenie pięknych wnętrz jest naszą pasją i sposobem na życie.
Sprytne rozwiązania do małych kuchni
sprytne rozwiazania-1

Obszerna kuchnia to marzenie niejednej pani domu. Niestety o dużych kuchniach w małych blokowych mieszkaniach wiele osób może tylko pomarzyć. Trzeba jednak poszukiwać rozwiązań, które w pewien sposób powiększą nam przestrzeń roboczą i przestrzeń do przechowywania. Dzięki temu nawet mała kuchnia stanie się funkcjonalna. Zobaczmy zatem jakie triki warto zastosować.


sprytne rozwiazania-2

Kuchnia funkcjonalna to kuchnia, w której jest wystarczająca ilość blatu roboczego. Powinno się więc znaleźć nie tylko miejsce do krojenia czy przygotowywania posiłków, ale także miejsce, w które będzie można bezpiecznie odstawić garnek z gorącą zupą czy świeżo wyjęte ciasto z piekarnika. Jeśli mamy małą kuchnię i po prostu nie ma możliwości mieć dużej ilości blatu roboczego na stałe, to warto by było pokusić się o zrobienie blatu składanego. W zależności od układu kuchni taki blat może być przymocowany do ściany lub do boku jednej z szafek. Może być także wysuwany spod tradycyjnego blatu. Trzeba jednak pamiętać, że blat musi być stabilny. Dlatego warto zamocować pod nim składaną nogę lub specjalne zawiasy, które zapewnią jego odpowiednią stabilizację.

sprytne rozwiazania-3

Takie samo rozwiązanie możemy zastosować do wykonania niewielkiego stolika, przy którym będzie można zjeść szybkie śniadanie. Stolik powinien być zainstalowany nieco niżej, gdyż tylko wtedy będzie się przy nim wygodnie siedzieć.

 sprytne rozwiazania-4

Jeśli natomiast chcemy zrobić składany blat, który będzie zarówno stolikiem jak i blatem roboczym, to albo powinniśmy zdecydować się na zakup wyższych krzeseł albo korzystać z blatu roboczego na siedząco. Może to być niezbyt wygodne, więc wtedy taki blato-stolik może służyć raczej jako miejsce do odstawienia stygnących potraw, a nie jako miejsce do faktycznego ich przygotowywania.

sprytne rozwiazania-5 

Jako blat roboczy możemy wykorzystać także parapet okienny. Czasem wystarczy go poszerzyć o kilka-kilkanaście centymetrów, żeby z miejsca nieużytecznego stać się dobrym miejscem do ustawienia czajnika czy tostera.

 sprytne rozwiazania-16

Dodatkowym blatem roboczym może być także deska do krojenia, która jest dopasowana do posiadanego przez nas zlewozmywaka. Jeśli nie korzystamy aktualnie ze zlewu, to możemy go zakryć deską i na niej kroić warzywa czy mięso. Jest to jednak nie zawsze wygodne, gdyż w czasie przygotowywania potraw dość często korzystamy ze zlewu przepłukując warzywa czy myjąc ręce.

 sprytne rozwiazania-7

Poza blatem roboczym w kuchni niezbędne są szafki. Im ich więcej tym lepiej, gdyż tym więcej rzeczy uda nam się schować. Jeśli mamy małą kuchnię, to warto wykorzystać miejsce aż do sufitu i zrobić takie wysokie szafki. Jeśli i tak to będzie za mało, a na drugiej ścianie nie możemy powiesić szafek, gdyż będą przeszkadzały w komunikacji, to zastanówmy się czy nie warto zrobić czegoś na kształt pawlacza. Jeśli się na to zdecydujemy, to wystarczy, że powiesimy szafki wysoko, ponad linią drzwi, a więc powyżej 2m, a wówczas nie będą one przeszkadzały w normalnym funkcjonowaniu, a jednak uda się dzięki temu wygospodarować więcej miejsca do przechowywania.

 sprytne rozwiazania-9

Dzięki takim rozwiązaniom nawet w małej kuchni uda nam się wygodnie funkcjonować, a przygotowanie posiłków stanie się przyjemnością. Dlatego jeśli wydaje nam się, że nasza kuchnia jest mała i nie da się z tym nic zrobić, to poszukajmy czy jednak nie można zastosować jednego z wyżej wspomnianych rozwiązań. źródła zdjęć:
www.digsdigs.com
www.lilapink.com
www.kitchentoday.net
www.kitchenedit.com

Podobne artykuly:

kuchnia-z-wyspa
Wyspa w kuchni to marzenie niejednej pani domu. Niestety nie każda kuchnia ma...
ciekawy-pomysl-na-kuchnie-pastele
Jest to dość niecodzienny pomysł, który dopiero kiełkuje w kuchennych wnętrzach....
wybieramy-blat-kuchenny
Blat kuchenny narażony jest na powodzie, bliskie spotkania z ostrzem noża,...


 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Szukaj

Porady architekta

sypialnia-dla-nowoczesnej-romantyczki
W stylu new romantic, czyli nowoczesnym romantyzmie można wyczarować niebywałą...
trend-domowa-galeria-scienna
Albumy ze zdjęciami leżące na półce to przeżytek. Teraz ulubione zdjęcia wieszamy na...
meble-do-salonu
Styl salonu jest niezwykle ważny, ponieważ zazwyczaj jest to reprezentacyjne...

Najczęściej czytane

czym-wykonczyc-sciane-w-kuchni
Projektowanie kuchni jest chyba jednym z najbardziej pracochłonnych zajęć, na które...
jak-urzadzic-mala-lazienke
Kwestia urządzenia wnętrza małej łazienki spędza sen z oczu wielu ludziom. Nie każdy...
salon-w-marynarskim-stylu
Za oknami leje się żar dający się we znaki wszystkim. My dla ochłody proponujemy...

Archiwa