Kompleksowe Wykończenia Wnętrz i Remonty Mieszkań Wrocław

Tworzenie pięknych wnętrz jest naszą pasją i sposobem na życie.
Funkcjonalna kuchnia – od czego zacząć?

aranzacja-wnetrz-wroclaw-03


Kuchnia jest sercem niemal każdego domu. To tutaj rano szybciutko zjadamy śniadanko, to tutaj przygotowujemy codzienne i świąteczne potrawy, to tutaj często najwięcej rozmawiamy przy okazji jedzenia wspólnych posiłków. Jakimi cechami powinna się odznaczać kuchnia? Co zrobić, żeby w niej tętniło życie całej rodziny?

 
Przede wszystkim kuchnia powinna być funkcjonalna. Dotyczy to zarówno niewielkich kuchni w mieszkaniach w blokach z wielkiej płyty, jak i ogromnych kuchni w domach jednorodzinnych. To właśnie funkcjonalność sprawia, że w kuchni czujemy się dobrze, że wygodnie nam się w niej pracuje i że gotowanie staje się przyjemnością, a nie codziennym utrapieniem. Myliłby się jednak ktoś, kto twierdziłby, że małą kuchnię jest łatwiej urządzić. Jest to zdecydowanie trudniejsze, gdyż mniejsza przestrzeń musi zmieścić taką samą liczbę sprzętów, a przy tym jeszcze zapewnić odpowiednią ilość przestrzeni roboczej. Zanim więc zaczniemy planować z jakich materiałów wykonamy nasze meble kuchenne zastanówmy się jak funkcjonalnie zaprojektować nasze wnętrze.

aranzacja-wnetrz-wroclaw-04 

Projektowanie kuchni trzeba zacząć przede wszystkim od przemyślenia układu urządzeń, a więc przede wszystkim tych głównych, a więc lodówki, zlewozmywaka i kuchenki. To z nich najczęściej będziemy korzystać, ważne więc, żeby ich układ uwzględniał kolejność wykonywania prac. Dzięki temu unikniemy zbędnego chodzenia i powodowanego tym zdenerwowania. Układ ten zależy od kształtu kuchni i układu mebli kuchennych.

 
Jeśli mamy zamiar zrobić kuchnię w jednej linii, to kolejność sprzętów powinna być następująca: lodówka, blat roboczy, zlewozmywak, blat roboczy, kuchenka. Dobrze jest również zapewnić możliwość odstawienia gorącego garnka na blat obok kuchenki, a więc za kuchenką przyda się jeszcze trochę miejsca. Największy kawałek blatu powinien być pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką, gdyż tutaj będzie główna część robocza, na której będziemy przygotowywać potrawy.

aranzacja-wnetrz-wroclaw-02
 
Jeśli kształt naszej kuchni na to pozwala, to układ mebli kuchennych może mieć kształt litery L lub U. Wówczas warto sprzęty porozkładać w taki sposób, żeby komunikacja między nimi odbywała się po trójkącie. Trzeba jednak zachować wcześniej wspomnianą kolejność, bo tylko to daje gwarancję, że kursując pomiędzy lodówką i zlewozmywakiem nie będziemy musieli się dużo nachodzić. W kuchniach o takim kształcie zwykle problematyczne bywa wykorzystanie narożników. Dobrym w takim wypadku rozwiązaniem jest umieszczenie w narożniku zlewozmywaka o specjalnym kształcie lub kuchenki. Dzięki temu kąt zostanie wykorzystany funkcjonalnie i bez strat miejsca.

 
W niektórych, zwłaszcza dużych kuchniach, mamy możliwość zrobienia wyspy. Często jest to miejsce, w którym oprócz przeznaczenia jej na przestrzeń roboczą montuje się zlewozmywak lub kuchenkę. Jednakże ten drugi pomysł nie jest zbyt bezpieczny w domach, w których są małe dzieci. W takich domach lepiej kuchenki instalować np. w narożnikach czy miejscach mniej eksponowanych.
 
Oprócz podstawowych, wcześniej wymienionych sprzętów w kuchni instalowane są także zmywarki i piekarniki. Zmywarki najczęściej umieszcza się w szafce obok zlewozmywaka, gdyż jest to najbardziej praktyczne. Można bowiem łatwo ją podłączyć, a ponadto często wkładając naczynia do zmywarki potrzebujemy np. jeszcze coś wylać ze szklanki. Piekarnik można montować pod płytą grzejną, ale coraz częściej piekarniki są montowane w tzw. słupkach, na wysokości blatu. Ułatwia to wkładanie potraw do piekarnika oraz sprawia, że w trakcie pieczenia piekarnik jest powyżej zasięgu małych dzieci, które mogłyby się poparzyć dotykając gorącej szyby.


aranzacja-wnetrz-wroclaw-06
 
Nowoczesne kuchnie są często również wyposażone we wbudowane kuchenki mikrofalowe czy ekspresy do kawy. Warto je umieścić w zabudowie wyższej, a więc na wysokości blatu. Pozwoli to korzystać z nich wygodnie, bez konieczności schylania się czy wspinania się na palce.
 
Powyższe rozważania prowadzą do wniosku, że warto sprawę układu mebli kuchennych dobrze przemyśleć. Tylko wówczas przygotowywanie posiłków będzie przyjemnością, a nie męczarnią. Gdy już układ zostanie wymyślony to dopiero wtedy można zabrać się za wybieranie materiałów, z których meble kuchenne zostaną zrobione, a wybór jest tak duży, że to temat na oddzielny artykuł.


źródła zdjęć:
www.thekitchendahab.com
www.homedesignlove.com
www.snaidero-usa.com
www.homecreat.com
www.homecreat.com
www.adorable-home.com

Podobne artykuly:

funkcjonalna-kuchnia
Kuchnia jest sercem niemal każdego domu. To tutaj rano szybciutko zjadamy śniadanko,...
minimalizm-w-kuchni
Nowoczesne wnętrza są bardzo przestronne, chłodne i sterylne. Panuje w nich porządek...
stol-do-kuchni
Jednym z niezbędnych elementów w kuchni jest stół. To przy nim spożywamy codzienne...


 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Szukaj

Porady architekta

jak-urzadzic-mala-lazienke
Kwestia urządzenia wnętrza małej łazienki spędza sen z oczu wielu ludziom. Nie każdy...
kolory-we-wnetrzach
Wybór kolorów do wnętrz wbrew pozorom nie jest zadaniem łatwym. Oprócz tradycyjnej i...
co-na-podloge-do-salonu
Salon jest najbardziej reprezentacyjnym miejscem w każdym domu. To tutaj zapraszamy...

Najczęściej czytane

czym-wykonczyc-sciane-w-kuchni
Projektowanie kuchni jest chyba jednym z najbardziej pracochłonnych zajęć, na które...
jak-urzadzic-mala-lazienke
Kwestia urządzenia wnętrza małej łazienki spędza sen z oczu wielu ludziom. Nie każdy...
salon-w-marynarskim-stylu
Za oknami leje się żar dający się we znaki wszystkim. My dla ochłody proponujemy...

Archiwa